– limit do VAT –
Zgodnie z ustawą o VAT (dokładnie art. 113 ust. 9) zwolnienie z tego podatku przysługuje przedsiębiorcom, którzy przewidują, że wartość zrealizowanej sprzedaży nie przekroczy, kwoty 200.000 zł proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym.
Jeśli w trakcie roku sprzedaż przekroczy limit 200.000 zł, zwolnienie traci moc począwszy od transakcji, którą przekroczono tę kwotę.
Aby wyliczyć wartość kwoty, która powoduje utratę prawa do zwolnienia podmiotowego, w sytuacji gdy podatnik rozpocznie działalność w trakcie roku podatkowego, należy proporcję według wzoru:
Limit do VAT = 200.000 x (liczba dni, do końca roku, prowadzenia działalności gospodarczej / 365)
Do wyliczenia wartości sprzedaży, która uprawnia do zwolnienia, nie wlicza się:
1) wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju;
2) odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, z wyjątkiem:
a) transakcji związanych z nieruchomościami,
b) usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41,
c) usług ubezpieczeniowych
– jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych;
3) odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.
Rydułtowy, 2020-11-12