Zamrożenie cen prądu w ramach Tarczy Solidarnościowej ma spowodować, że nasze rachunki za energię elektryczną nie będą wyższe w 2023 roku. Choć cały proces miał być przeprowadzony bez formalności, część klientów powinna zmienić umowy.
Wprowadzenie Tarczy Solidarnościowej spowoduje, że od 1 stycznia 2023 roku klienci firm energetycznych będą mogli cieszyć się ceną prądu na poziomie z 2022 roku. Nie obejmą ich zatem nieuchronne podwyżki cen energii, jakie planowane są w najbliższych dniach. Urząd Regulacji Energetyki ma do 17 grudnia tego roku zatwierdzić nowe taryfy na energię elektryczną – poinformował w poniedziałek na antenie radia TOK FM prezes URE Rafał Gawin. – Mogę powiedzieć z pewnością, czy też z przekonaniem, że te taryfy wzrosną” – powiedział szef URE cytowany przez PAP.
Nowe przepisy wprowadzają limity dla poszczególnych grup społecznych dotyczące zużycia prądu. Rachunki, które mieszczą się w granicach limitu, nie wzrosną. Ceny energii elektrycznej po przekroczeniu limitu, będą rozliczane według zamrożonych stawek, nadwyżka ponad te limity będzie rozliczana w ramach mechanizmu ceny maksymalnej: 693 zł/MWh.
W ramach Tarczy Solidarnościowej przewidziane są trzy różne limity. Dla gospodarstw domowych przewidziany jest roczny limit zużycia energii 2 MWh na rok. Limity dla osób z niepełnosprawnościami są zwiększone do 2,6 MWh na rok. Dla gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników limit wynosi do 3 MWh. Jak informuje rząd przykładowo dzięki wprowadzonym rozwiązaniom, czteroosobowa rodzina, przy rocznym zużyciu 2,4 MWh, dzięki rządowemu wsparciu i zamrożeniu cen prądu, w 2023 r. zapłaci za prąd ok., 1833 zł na rok, zamiast 3889 zł.
Zamrożenie cen prądu ma co do zasady przebiegać bez żadnych formalności. Dlatego gospodarstwa domowe zużywające 2 MWh na rok nie muszą składać żadnych oświadczeń. Gospodarstwa domowe znajdujące w zwiększonym limicie powinny złożyć odpowiednie oświadczenia, a w niektórych przypadkach dołączyć dokumentację poświadczającą uprawnienia.
Rodziny wielodzietne, uprawnione do limitu 3 MWh. Powinny złożyć:
– oświadczenie dla zamrożenia cen prądu skierowane do dostawcy prądu;
– kopię Karty Dużej Rodziny (w oświadczeniu należy podać numer Karty);
Osoby z niepełnosprawnością, uprawnione do limitu 2,6 MWh. Powinny złożyć:
– oświadczenie dla zamrożenia cen prądu skierowane do dostawcy prądu, bez dodatkowych dokumentów;
Rolnicy — uprawnieni do limitu 3 MWh. Powinni złożyć:
– oświadczenie dla zamrożenia cen prądu skierowane do dostawcy prądu;
– kopię decyzji o podatku rolnym za 2022 rok – w oświadczeniu należy również podać numer decyzji.
Jak poinformował rząd, przedsiębiorstwa energetyczne przygotowały wzory oświadczeń i będą je udostępniać. Oświadczenia należy kierować do dostawcy prądu, do końca czerwca 2023 roku.
Większość klientów firm energetycznych nie musi zmieniać umowy, aby zostać objętymi nowymi przepisami zamrażającymi ceny prądu od 2023 roku. Jednak część z nich, którzy podpisali umowy z gwarantowaną ceną energii, powinni sprawdzić, czy taka umowa nie pozbawi ich szansy na skorzystanie z niższych cen energii.
Problem ten zauważył TAURON, który umożliwia klientom z gwarancją ceny bezpłatną zmianę umowy. Spółka zachęca klientów z gwarancją ceny do zmiany umowy, by mogli w pełni skorzystać z rozwiązań rządowej Tarczy Solidarnościowej. Umożliwia takim klientom bezpłatną zmianę oferty i zaprasza do kontaktu.
Jak poinformował Tauron z gwarancji stałej ceny prądu chętnie korzystali w ostatnich latach klienci, którzy nie chcieli przejmować się corocznymi aktualizacjami cen prądu. Taki produkt mógł być jednak oferowany w innych niż aktualne warunki rynkowe. Korzystający do tej pory z opcji prądu z gwarancją ceny klienci mogą wybrać inną przedstawioną w ofercie opcję z niską opłatą handlową i objętą korzyściami Tarczy Solidarnościowej.
źródło:
#biurorachunkowe, #ksiegowość
Nie Ważne czy jesteś z Rybnik, Wodzisławia, Raciborza, Pszowa czy z Radlina, a może nawet spoza Śląska zapraszamy do Biuro Rachunkowego https://www.abynetto.pl