– Wstępne wymagania związane z prowadzeniem zakładu kosmetycznego
Zawód kosmetyczki należy do zawodów usługowych. Kosmetyczka może być mobilna, przeprowadzając zabiegi w domach klientów, może także założyć swój własny zakład kosmetyczny. Zakład musi spełniać określone wymogi, ponieważ mogą się w nim znajdować specjalistyczne sprzęty do wybranych zabiegów. Jak już wcześniej wspomniano, zawód kosmetyczki nie jest zawodem regulowanym. Co za tym idzie, prowadzona przez kosmetyczkę działalność również nie jest regulowana.
– Dopuszczalne formy prowadzenia zakładu kosmetycznego
Przedsiębiorca otwierający zakład kosmetyczny może wybrać dowolny rodzaj działalności gospodarczej oprócz spółki partnerskiej. Najczęściej wybieraną działalnością przez kosmetyczki jest jednoosobowa działalność gospodarcza (wpis osoby fizycznej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Prowadząc działalność, która będzie przynosiła większe obroty, warto wziąć pod uwagę spółkę osobową czy kapitałową. Należy zwrócić uwagę, że decydując się na inny rodzaj prowadzenia działalności niż jednoosobowa, niesie to za sobą szereg konsekwencji. Chociażby prowadzenie bardziej skomplikowanej formy księgowości i rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym.
– Jak założyć zakład kosmetyczny?
Zanim kosmetyczka weźmie się za przyjemniejsze czynności, musi wybrać formę prawną prowadzenia zakładu kosmetycznego. W zależności od tego, co wybierze – procesy rejestracji różnią się od siebie.
– Zakład kosmetyczny a jednoosobowa działalność gospodarcza
Jak sama nazwa wskazuje, tę działalność można prowadzić samemu. Podatnik w tym przypadku jest właścicielem zakładu kosmetycznego i jej jedynym reprezentantem, może zajmować się także księgowością swojej firmy. Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nie muszą zmagać się także ze skomplikowanymi formalnościami i ewidencją finansową. Co więcej – zakładając działalność, nie jest wymagany kapitał założycielski.
– Jednak ma też swoje minusy – podatnik odpowiada za swoją firmę prywatnym majątkiem.
Założenie działalności zaczyna się od wypełnienia formularza CEIDG-1. Kosmetyczka podaje w nim swoje dane, adres firmy, przedmiot działalności firmy, datę jej rozpoczęcia oraz wybraną przez siebie formę opodatkowania. CEIDG-1 można złożyć na kilka sposobów – drogą elektroniczną, osobiście lub pocztą.
Składając formularz przez internet, wymagany jest podpis elektroniczny lub profil zaufany. Wzór wniosku dostępny jest na stronie www.ceidg.gov.pl. Znajduje się także w Biuletynie Informacji Publicznej ministra właściwego do spraw gospodarki.
Składając wniosek osobiście, kosmetyczka zanosi go do dowolnego urzędu miasta lub gminy. Może to zrobić także z pomocą poczty, listem poleconym. Wówczas urząd przekształca wniosek papierowy na wersję elektroniczną i przesyła do CEIDG.
Niezależnie od formy złożenia formularza, czynność ta jest bezpłatna. Konsekwencją wypełnienia wniosku jest zgłoszenie działalności gospodarczej do rejestru przedsiębiorców – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), do urzędu skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorca zostaje także wpisany do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON) w ramach Głównego Urzędu Statystycznego.
Co za tym idzie, złożenie wniosku CEIDG-1 jest równoznaczne z rozpoczęciem działalności gospodarczej. Jeżeli jednak podatnik nie chce płacić ZUS przed faktycznym rozpoczęciem działalności, powinien zwrócić uwagę na datę, którą wpisuje w formularzu (można wpisać późniejszą, niż dzień składania samego formularza).
Mimo faktu, że CEIDG informuje ZUS o powstaniu firmy, podatnik musi zgłosić siebie jako ubezpieczonego. Zgłoszenia należy dokonać najpóźniej 7 dni od założenia firm
– Składki ZUS dla zakładu kosmetycznego
Rozpoczynając prowadzenie salonu kosmetycznego w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub należąc do spółki, podatnik ma obowiązek zgłosić się do ubezpieczeń w ZUS.
Zgłoszenia dokonuje się najpóźniej 7 dni po założeniu działalności, we właściwym wg miejsca zamieszkania oddziale ZUS, na druku ZUS ZUA (jeżeli salon kosmetyczny jest jedynym miejscem pracy podatnika) lub ZUS ZZA (jeżeli oprócz salonu pracuje jeszcze w innym miejscu i podlega jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu bądź podatnik zdecydował się skorzystać z ulgi na start).
Przedsiębiorcy, którzy dopiero zaczynają prowadzenie zakładu kosmetycznego jako jednoosobowa działalność gospodarcza, mają prawo do skorzystania z preferencyjnych składek ZUS przez okres 24 (pełnych) miesięcy. Dzięki temu, przez dwa lata będą opłacać obniżone składki na ubezpieczenie społeczne (bez dobrowolnego chorobowego.
– Określenie PKD dla zakładu kosmetycznego
Numer PKD zakładu kosmetycznego jest taki sam, jak dla zakładu fryzjerskiego: 96.02 Z “Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne”. Jest to spore ułatwienie dla przedsiębiorców planujących prowadzenie salonu kosmetycznego i fryzjerskiego. Wpisują wtedy tylko jeden numer.
– Najlepsza forma opodatkowania dla zakładu kosmetycznego
To, jaką formę opodatkowania powinna wybrać kosmetyczka, zależy od wielu czynników – np. od liczby zatrudnionych pracowników, planowanych przychodów i wydatków itd. Formę opodatkowania wskazuje się podczas wypełniania druku CEIDG. Jednak należy pamiętać, że niektóre urzędy skarbowe mimo wszystko wymagają od przedsiębiorców złożenia dodatkowych oświadczeń o wybranej formie opodatkowania. Oświadczenie powinno być skierowane do naczelnika urzędu skarbowego. Co ważne, należy złożyć je najpóźniej do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
– Zakład kosmetyczny – zasady ogólne
Zasady ogólne to podstawowa forma opodatkowania w Polsce. Rozliczając się w ten sposób, kosmetyczka nie będzie musiała składać dodatkowych oświadczeń, ponieważ ta forma opodatkowania przypada jakby z urzędu, gdy podatnik nie zgłosi w urzędzie wyboru innej formy opodatkowania. Zasady ogólne pozwalają na płacenie 17% podatku albo 32%, w zależności od poziomu uzyskiwanego dochodu. Kwotę podatku podatnik może obniżać o odpowiednie ulgi czy odliczenia m.in o opłaconą składkę zdrowotną i kwotę wolną od podatku.
Przy rozliczeniu rocznym podatnik, którego dochód z działalności opodatkowany jest według zasad ogólnych ma prawo rozliczać się wspólnie z małżonkiem co nie jest możliwe przy innych formach opodatkowania.
Zaliczkę na podatek w zasadach ogólnych trzeba wpłacać do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu lub kwartale.
– Zakład kosmetyczny – podatek liniowy
Podatnik opodatkowany podatkiem liniowym opłaca 19% podatku niezależnie od wysokości dochodów. Zanim kosmetyczka zdecyduje się na tę formę opodatkowania, powinna wiedzieć, że w tej sytuacji nie będzie mogła skorzystać z ulg podatkowych oraz nie będzie mogła rozliczać się z małżonkiem.
– Zakład kosmetyczny – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
W przypadku rozliczania się ryczałtem, właściciel zakładu kosmetycznego odprowadza podatek od kwoty przychodów. W ryczałcie nie uwzględnia się kosztów uzyskania przychodu. W zależności od tego, jaką działalność prowadzi, rozlicza się według innej stawki. Dla salonu kosmetycznego stawka ryczałtu dla świadczonych usług wynosi 8,5%. W przypadku sprzedaży towarów (kosmetyków) należałoby zastosować stawkę w wysokości 3%.
Warto jednak wiedzieć, że po wyborze ryczałtu kosmetyczka nie będzie mogła rozliczać się z małżonkiem lub straci możliwość rozliczania się jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Nie będzie także miała prawa do odliczenia ulgi na dzieci oraz innych ulg, np. rehabilitacyjnej. Może jednak odliczyć wszelkie darowizny.
– Zakład kosmetyczny – karta podatkowa
Karta podatkowa uważana jest za najprostszy sposób rozliczenia dla małych zakładów usługowych wytwórczo-usługowych i handlowych. Przede wszystkim dlatego, że zwolnieni są z obowiązku prowadzenia ksiąg, wyliczania zaliczek na podatek dochodowy. Jednak warto wiedzieć, że rozliczający się kartą podatkową ma obowiązek, na żądanie klienta, wydawać paragon i faktury.
– Zakład kosmetyczny – z VAT czy bez VAT?
W przypadku prowadzenia salonu kosmetycznego bardziej opłacalne dla przedsiębiorcy będzie wybranie zwolnienia z VAT. Wynika to z faktu, że kosmetyczka świadczy usługi w większości na rzecz podmiotów, które nie są podatnikami VAT (osoby prywatne). Warto zaznaczyć, że korzystając ze zwolnienia z VAT ze względu na limit obrotów wynosi on 200 tys. złotych – do takiej kwoty podatnik może być zwolniony z VAT.
– Obowiązek stosowania kas fiskalnych online
Z początkiem stycznia 2021 roku, salony świadczące usługi kosmetyczne, będą musiały korzystać z obowiązkowych kas fiskalnych online, które mają możliwość przesyłania informacji do Centralnego Repozytorium Kas za pośrednictwem sieci teleinformatycznej, pozwalając na przesyłanie informacji między kasą a rejestrem. System ten odbiera i gromadzi informacje z kas fiskalnych online w celach analitycznych i kontrolnych. Wprowadzenie zmian miało na celu głównie uszczelnienie systemu podatkowego VAT.
Biuro Rachunkowe Abynetto.pl
Rydułtowy, Rybnik, Racibórz, Pszów